
Dobra wiadomość dla podatników!
W ramach procesu deregulacji Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw podatkowych, którego celem jest wprowadzenie długo oczekiwanych zmian w zakresie korygowania rozliczeń podatkowych (a nawet ich dokonywania) w związku z kontrolą celno-skarbową.
Nowe możliwości korekt
W projekcie przewidziano możliwość złożenia deklaracji tzw. „pierwotnej”, która dotychczas w ogóle nie została złożona. Uprawnienie to przysługiwać będzie w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej albo od dnia doręczenia wyniku kontroli. Powyższe rozwiązanie usuwa zatem pojawiające się obecnie w praktyce istotne wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości skutecznego złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej w związku z wszczęciem lub zakończeniem kontroli celno-skarbowej ograniczając tą możliwość wyłącznie do korekty już zadeklarowanych rozliczeń.
Co się zmieni dla podatników
Ponadto zostanie instytucjonalnie usankcjonowane, że po przeprowadzeniu kontroli celno-skarbowej kontrolowany podatnik będzie mógł złożyć korektę deklaracji, która tylko częściowo uwzględnia ustalenia organu zawarte w wyniku kontroli. Aktualnie takie działanie podatnika jest różnie interpretowane przez organy podatkowe, w każdym przypadku prowadząc do przekształcenia zakończonej kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe.
Podatnicy nierzadko stawali przed dylematem – czy korygować deklaracje przyjmując w całości zastrzeżenia organu (choć nie w pełni się z nimi zgadzają) czy też wchodzić w spór z organem co do całości przyjętych przez niego ustaleń. Często – z uwagi na dotychczasowy brak regulacji – podatnicy wybierali tą drugą opcję, co tylko komplikowało sprawę i wydłużało jej zakończenie.
Proponowane zmiany w obu przypadkach stanowią kolejny przejaw konsensualnego zakończenia sprawy, bez konieczności wydawania władczego rozstrzygnięcia, z którym niejednokrotnie wiążą się dalej idące konsekwencje, sankcje i dolegliwości z etapem karnym skarbowym włącznie. Co więcej projektowane zmiany pozwolą na ograniczenie przedmiotu sporu pomiędzy kontrolowanym a organem, co powinno przyczynić się do sprawniejszego przeprowadzenia postępowania podatkowego po zakończonej kontroli.
Korzyści dla obu stron
Planowane regulacje to krok w dobrą stronę – nie tylko eliminują wątpliwości interpretacyjne dotyczące składania deklaracji pierwotnych w ramach kontroli celno-skarbowej, ale także zwiększają elastyczność i wachlarz sposobów jej zakończenia, pozwalając na sprawne i efektywne zakończenie „sprawy podatkowej” w zakresie w jakim istnieje zgoda co do ustaleń organu. Takie rozwiązanie może przynieść wymierne korzyści zarówno dla podatników, jak i interesów Skarbu Państwa – biorąc pod uwagę aktualną niewysoką ściągalność zaległości podatkowych ujawnionych w toku kontroli celno-skarbowych.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. i miejmy nadzieję, że tak też się stanie.
Andrzej Wapowski, radca prawny, Manager w ENODO Advisors.
Bartłomiej Bieniek, adwokat, doradca podatkowy, Associate w ENODO Advisors.