

19.06.2020 1 lipca nastąpi modyfikacja zasad dotyczących Białej listy podatników VAT
1 lipca br. wejdą w życie korzystne dla podatników zmiany, które umożliwią niestosowanie przepisów dotyczących zwiększenia przychodów/wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów oraz przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej w VAT w przypadku dokonania zapłaty na rachunek niezamieszczony na tzw. Białej liście podatników VAT.

Nowelizacja wprowadziła zmiany dotyczące składania zawiadomienia o zapłacie zależności na rachunek spoza Białej listy (ZAW-NR):
- Termin na złożenie zawiadomienia został wydłużony z 3 dni od daty zlecenia przelewu do 7 dni (obecnie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii termin ten wynosi 14 dni);
- Zmieniono właściwość naczelnika Urzędu Skarbowego, do którego należy złożyć zawiadomienie, z właściwego dla wystawcy faktury na właściwy dla płacącego należność;
- Umożliwiono jednorazowe składanie zawiadomienia, w sytuacji gdy podatnik dokonuje kolejnej płatności na ten sam rachunek kontrahenta, który został już wcześniej zgłoszony przez podatnika (możliwość ta wynika z Objaśnień MF do Wykazu podatników VAT, lecz tym razem Ustawodawca sprecyzował niejasne przepisy w tej kwestii).
Przypominamy, że złożenie zawiadomienia ZAW-NR pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji w postaci braku możliwości zaliczenia kwoty płatności do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT oraz ponoszenia odpowiedzialności solidarnej za zaległości w VAT dostawcy towarów lub usługodawcy związane z transakcją.
Ponadto, jeżeli podatnik dokona płatności z zastosowaniem Mechanizmu Podzielonej Płatności lub płatność wynika z faktury dokumentującej czynności z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu towarów, importu usług lub dostawy towarów rozliczanej przez nabywcę (czyli z transakcji z podmiotami zagranicznymi), nie poniesie negatywnych konsekwencji, nawet jeżeli zapłata zostałaby dokonana na rachunek spoza Białej listy.
Wyłączono również stosowanie sankcji w podatkach dochodowych oraz odpowiedzialności w VAT dla podatników, którzy dokonali zapłaty na rachunki niezamieszczone w Białej liście, a które:
- służą do dokonywania rozliczeń z tytułu nabywanych przez bank lub SKOK wierzytelności pieniężnych;
- są wykorzystywane w zakresie prowadzonej przez bank/SKOK działalności, o której mowa w art. 14 ust. 2h ustawy o PIT i art. 12 ust. 4i ustawy o CIT (działalność faktoringowa);
- są prowadzone przez bank lub SKOK w ramach gospodarki własnej i nie są rachunkami rozliczeniowymi.
Jednakże warunkiem koniecznym jest poinformowanie podatnika przez bank, SKOK bądź podmiot będący wystawcą faktury, za którą zapłata będzie dokonywana na rachunek, wraz z informacją numerze rachunku do zapłaty, że rachunek wskazany do zapłaty jest jednym z wymienionych rachunków.
Autor: Szczepan Ekstowicz
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
