

21.10.2020 Ceny transferowe: nadchodzą kolejne zmiany
Koniec roku zapowiada się gorąco w obszarze cen transferowych. Zbliża się (przesunięty już) termin złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji oraz formularza TPR, a poza tym trwają prace nad zmianami legislacyjnymi i objaśnieniami w zakresie regulacji TP.

Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Został on z poprawkami przyjęty przez Komisję Finansów Publicznych. Poza pomysłem opodatkowania spółek komandytowych, czy nałożenia na dużych podatników obowiązku informowania o stosowanych politykach podatkowych, projekt wprowadza również zmiany w obszarze cen transferowych, a w szczególności w zakresie dokumentowania transakcji z podmiotami z tzw. rajów podatkowych.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień dotyczących korekt TP. Od początku obowiązywania zmienionych przepisów dotyczących cen transferowych (tj. od stycznia 2019 roku), kwestia korekt TP budzi spore kontrowersje. Objaśnienia w tym zakresie były (i nadal są) wyczekiwane przez podatników, którzy do tej pory nie byli w stanie skutecznie stosować przepisów art. 11e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 23q ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Oba projekty śledzimy na bieżąco i czekamy na wersje finalne nowelizacji i objaśnień - odniesiemy się do nich w kolejnych artykułach.
Jakub Beym, Senior Associate w ENODO Advisors, posiada szerokie doświadczenie z zakresu realizacji projektów doradczych z obszaru cen transferowych dla polskich oraz międzynarodowych grup kapitałowych.
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
