

04.10.2017 Enodo News
Przybliżamy treść Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 września 2017 r.
Szanowni Państwo,
18 września 2017 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 września 2017 r. w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1753).
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, tzw. Rozporządzenie TP w pierwszej kolejności definiuje zagadnienia związane z dokumentacją podatkową dla transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi, m.in. pojęcia analizy funkcjonalnej, czy profilu funkcjonalnego. Następnie omawiane Rozporządzenie TP wyjaśnia, jakie informacje powinny zostać uwzględnione w tej dokumentacji, o których jest mowa w art. 9a ust. 2b ustawy o CIT, w szczególności w zakresie:
- danych finansowych,
- danych identyfikujących podmioty powiązane,
- opisu przebiegu transakcji lub innych zdarzeń,
- opisu analizy danych porównawczych.
Zakres ten obejmuje wymogi dokumentacji lokalnej (tzw. Local File).
Rozporządzenie doprecyzowuje również wymogi informacyjne dokumentacji grupowej (tzw. Master File), bowiem wyjaśnia brzmienie opisów ust. 2d art. 9a ww. ustawy, dot.:
- struktury organizacyjnej grupy podmiotów powiązanych,
- opisu zasad wyznaczania cen transferowych stosowanych przez grupę podmiotów powiązanych,
- opisu przedmiotu i zakresu działalności prowadzonej przez grupę podmiotów powiązanych,
- opisu istotnych wartości niematerialnych,
- opisu sytuacji finansowej podmiotów z grupy.
Zgodnie z treścią Rozporządzenia wejdzie ono w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 3 października 2017 r. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące zakresu informacji, które należy zawrzeć w sporządzanej dokumentacji, zapraszamy do kontaktu.
Treść Rozporządzenia - zachęcamy do lektury!
Z poważaniem,
Zespół Enodo Advisors
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
