

14.10.2020 Formularz TPR – jak ustalić wartość transakcji w przypadku transakcji finansowych?
W opublikowanej 30 września br. na portalu Ministerstwa Finansów finalnej wersji informatora „TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi” dowiadujemy się, w jaki sposób należy interpretować pole „wartość transakcji” w przypadku transakcji finansowych.

Resort doprecyzował swoje stanowisko w stosunku do projektu z maja br., w którym pierwotnie zawarł jedynie odesłanie do art. 11l ust. 1, 2 i 4 ustawy o CIT. Jednakże przepisy te zawierają bezpośrednie odniesienie jedynie do wybranych transakcji finansowych, tj. do transakcji pożyczki, kredytu, emisji obligacji oraz poręczeń i gwarancji. Z tego względu, prawidłowe określenie „wartości transakcji” dla innych niż wymienione powyżej rodzajów transakcji finansowych w dalszym ciągu stanowiło wyzwanie dla podatników.
W finalnej wersji informatora zaprezentowane zostały konkretne przykłady, w jaki sposób należy określać w formularzu TPR „wartość transakcji” dla następujących transakcji finansowych:
- rachunek bankowy;
- transakcje na instrumentach pochodnych;
- transakcje wymiany walut;
- lokaty, depozyty, lokaty odnawialne wielokrotnie;
- linia kredytowa wielowalutowa.
O innych ważnych zmianach w kolejnych wpisach z cyklu #TPR_Q&A.
Wioletta Szkudlarek, adwokat, Senior Associate w Enodo Advisors
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
