

11.12.2020 Jakie zmiany przynosi SLIM VAT?
27 listopada br. Sejm uchwalił nowelizację m.in. ustawy o VAT, znaną jako SLIM VAT. Jest to pakiet przepisów upraszczających rozliczenia podatku od towarów i usług.

Dodatkowo wprowadzono liczne rozwiązania o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym istniejące już konstrukcje w VAT. Większość zmian wejdzie w życie już 1 stycznia 2021 r. Najważniejsze zmiany w VAT polegają na:
- wydłużeniu terminu na wywóz towarów dla zachowania stawki 0% przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów z 2 do 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym wpłynęła zaliczka,
- wydłużeniu terminu do odliczenia VAT naliczonego na bieżąco łącznie do 4 okresów rozliczeniowych (w przypadku rozliczeń miesięcznych),
- możliwości przeliczania na złote podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej zgodnie z zasadami stosowanymi na potrzeby danej transakcji w podatkach dochodowych,
- podwyższeniu limitu na niepodlegające opodatkowaniu prezenty małej wartości z 10 zł do 20 zł,
- zmianie zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających:
- odstąpienie od konieczności uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących przez nabywcę,
- wprowadzenie wymogu uzgodnienia z nabywcą warunków obniżenia ceny, spełnienia tych warunków i posiadania odpowiedniej dokumentacji,
- wprowadzeniu do ustawy zasad ujmowania faktur korygujących zwiększających,
- zmianach w zakresie WIS, w tym wprowadzeniu ograniczonego, 5-letniego czasu obowiązywania WIS,
- doprecyzowaniu mechanizmu podzielonej płatności,
- wprowadzeniu możliwości odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży,
- wprowadzeniu (od 2022 r.) nowego systemu zwrotu VAT podróżnym (TAX FREE).
Katarzyna Janiak, doradca podatkowy, Senior Associate w ENODO Advisors. Specjalizuje się w podatku od towarów i usług. Jest autorką komentarzy i artykułów o tematyce podatkowej.
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
