19.09.2018 Lekarze i 19% PIT

Prawo do zastosowania 19% PIT przez lekarzy podejmujących współpracę ze swoim szpitalem.

Na stronach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł dotyczący prawa do zastosowania 19% PIT przez lekarzy podejmujących współpracę ze swoim szpitalem.

Hubert Cichoń, radca prawny, partner zarządzający w Enodo Advisors komentuje korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzający, że świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy nie zawsze pozbawia podatnika prawa do liniowej stawki PIT. Wyrok może mieć znaczenie również dla innych niż lekarze osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Zachęcamy do lektury!

Z poważaniem,
Zespół Enodo Advisors

Pozostałe aktualności

25.02.2021

Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.

W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Enodo
03.11.2020

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”

Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający  przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

Enodo
23.10.2020

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących

Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Enodo