

02.01.2019 Ministerstwo Finansów daje przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowanie się do zmian w podatku u źródła.
W dniu 31 grudnia 2018 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wyłączenia lub ograniczenia stosowania art. 26 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zmiany w podatku u źródła polegają m.in. na wprowadzeniu obowiązku poboru podatku przez płatnika w przypadku wypłat na rzecz danego podatnika przekraczających w danym roku podatkowym 2.000.000,00 zł. Jeżeli zostały spełnione odpowiednie warunki, płatnik będzie mógł ubiegać się o zwrot zapłaconej daniny lub zrezygnować z jej poboru pod warunkiem posiadania opinii o zwolnieniu lub złożenia stosownego oświadczenia.
Rozporządzenie odracza, a w przypadku niektórych należności wyłącza stosowanie nowych zasad poboru podatku u źródła.
Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
