20.02.2018 Oficjalny komunikat Ministerstwa Finansów

Na stronach resortu pojawił się oficjalny komunikat w sprawie planowanych rozporządzeń zakładających zmianę terminu granicznego na przygotowanie dokumentach cen transferowych.

Zgodnie z treścią komunikatu celem wprowadzenia rozporządzenia jest uproszczenie systemu podatkowego oraz ze względu na ważny interes podatników wydłużenie terminu na:

  • sporządzenie dokumentacji podatkowej (lokalnej oraz grupowej)
  • złożenie urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej
  • dołączenie do zeznana podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania dotyczącego transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi (tj. CIT-TP).

Komunikat potwierdza wcześniejsze informacje prasowe. Tym samym, termin na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych za dany rok podatkowy u podatnika ma być wydłużony do ostatniego dnia dziewiątego miesiąca po zakończeniu tego roku. Przepisy mają objąć obowiązki dokumentacyjne powstałe w latach 2018 i 2019, czyli w odniesieniu do transakcji realizowanych w latach 2017 i 2018.

Obecnie projekt rozporządzenia znajduje się na etapie konsultacji wewnątrzresortowych.

Jednocześnie, Ministerstwo Finansów planuje zmiany legislacyjne dotyczące cen transferowych na poziomie ustawowym. W tym zakresie Ministerstwo prowadzi prace nad przygotowaniem nowelizacji mającej w znaczący sposób zmniejszyć i uprościć obowiązki dokumentacyjne podatników. Ze względu na niewątpliwą korzyść płynącą dla podatników z tych zmian, Ministerstwo rozważa wprowadzenie ich z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r.

Oficjalna treść komunikatu znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów - zachęcamy do lektury!

W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Z poważaniem,
Zespół Enodo Advisors

Pozostałe aktualności