
Od 2025 r. zmienią się definicje budynku i budowli. Oznacza to, że przygotowanie deklaracji na PoN na 2025 r. nie powinno ograniczać się wyłącznie do „przepisania” listy budynków i budowli z poprzedniej deklaracji.
Konieczna będzie ponowna analiza posiadanych nieruchomości, różnego rodzaju obiektów czy urządzeń oraz dokonanie ich ponownej kwalifikacji do odpowiedniej grupy.
Wszystko wskazuje na to, że niektórzy przedsiębiorcy zapłacą zdecydowanie większy PoN, co ma związek z poszerzeniem przez ustawodawcę zakresu obiektów, które będą uznawane na gruncie PoN za budowle. Link do projektu ustawy wraz z uzasadnieniem: https://lnkd.in/dJCXQcBK
Niestety, pomimo zapewnień Ministerstwa Finansów kolejna wersja przepisów (podobnie jak poprzednie) ma wyraźnie profiskalny charakter. Autorzy przepisów nie uwzględnili zdecydowanej większości zastrzeżeń przedsiębiorców i doradców podatkowych, co do treści nowych przepisów, zgłaszanych w drugiej turze konsultacji publicznych.
Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie w takim kształcie, z pewnością wywołają liczne wątpliwości, nawet w tak podstawowej kwestii, jak identyfikacja obiektu jako budynku lub budowli. W rezultacie możemy spodziewać się licznych sporów między gminami, które będą beneficjentami tych zmian, a podatnikami, szczególnie przedsiębiorcami.
Projekt będzie przechodził jeszcze kolejne etapy legislacyjne (w tym zostanie skierowany do Sejmu), gdzie mogą być wprowadzone poprawki. Niemniej jednak mając na uwadze determinację ustawodawcy do wprowadzenia zmian, nie spodziewamy się rewolucyjnych zmian na etapie prac parlamentach.
W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym Zespołem.