

25.04.2019 Porozumienia podatnika z urzędnikiem – projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi pod obrady rządu
Rada Ministrów wkrótce zajmie się projektem nowej Ordynacji podatkowej (prace nad nią w Komisji Prawniczej dobiegają końca). Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Nowa Ordynacja wprowadza oparte na porozumieniu sposoby załatwiania spraw podatkowych – poprzez:
- umowę podatkową,
- mediację,
- procedurę konsultacyjną,
- umowę o współdziałanie.
Umowa podatkowa. Umowa ta to ugoda procesowa – zawierana w sytuacji sporu między podatnikiem a organem podatkowym, w dowolnej procedurze podatkowej (postępowaniu podatkowym, kontroli podatkowej, a nawet czynnościach sprawdzających). Warunkiem skutecznego zawarcia umowy podatkowej jest jej zgodność z prawem. W oparciu o umowę i w zgodzie z nią organ podatkowy wydaje rozstrzygnięcie.
Mediacja. Umowa podatkowa może być zawarta także z udziałem mediatora – bezstronnego i neutralnego pośrednika, która pomaga organowi podatkowemu i podatnikowi w prowadzeniu sporu. Mediacja, dotąd obecna w innych procedurach (cywilnej, karnej, w sprawach nieletnich, administracyjnej i sądowoadministracyjnej), teraz trafia także do postępowań podatkowych.
Procedura konsultacyjna. Topostępowanie podatkowe z wniosku podatnika, w którym są badane skutki podatkowe wskazanej przez podatnika transakcji w danym podatku. W toku tego postępowania odbywają się konsultacje i uzgodnienia między organem podatkowym a podatnikiem. Procedura ta jest obciążona opłatą.
Umowa o współdziałanie. Współdziałanie to polskie wydanie tzw. cooperative compliance (programu poprawnego rozliczenia opartego na współpracy). Program jest adresowany do największych podatników. Podatnik dba o wewnętrzne procedury kontroli poprawności rozliczenia i zgłasza Szefowi KAS istotne kwestie problematyczne. W zamian za to szef KAS rzadziej go kontroluje i konsultuje z nim wskazane kwestie. W przypadku uzgodnienia wspólnego stanowiska zawierają tzw. porozumienia podatkowe.
Ogólnie, uzgodnienie sposobu załatwienia sprawy z organem podatkowym – w porównaniu z jej załatwieniem przez jednostronne i niepoprzedzone uzgodnieniami rozstrzygnięcie tego organu – ma wiele zalet. Jest szybsze i tańsze. Zarówno organ podatkowy, jak i podatnik, są usatysfakcjonowani z wypracowanego rozwiązania. Gwarantuje dobrowolne wykonanie zobowiązania podatkowego. Daje podatnikom poczucie sprawiedliwości proceduralnej – poczucie, że zostali dobrze potraktowani, co buduje dyscyplinę podatkową.
W kilku kolejnych artykułach będziemy przybliżać te nowe instytucje. Zwrócimy uwagę na nieoczywiste ich cechy, mocne i słabe strony oraz dotyczące ich kontrowersje.
Dr hab. Hanna Filipczyk, członek Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
