

07.10.2020 Przewodnik po podatku u źródła – spotkania podatkowe „WHT on-line”
Rozpoczynamy serię dwóch spotkań poświęconych praktycznym aspektom podatku u źródła „WHT on-line”. Pierwsze webinarium odbędzie się już 22 października, a drugie 5 listopada!

Dlaczego podatek „WHT” jest obecnie tak ważny? Zmiany w zakresie procedury poboru zryczałtowanego podatku u źródła są jednymi z istotniejszych zmian w przepisach podatkowych.
Dynamika zmian w Polskim systemie podatkowym w ostatnich latach jest bardzo duża – zapowiadane są m.in. opodatkowanie spółek komandytowych czy tzw. „estoński CIT”.
Co więcej, po nowelizacji w 2019 roku dla polskich podatników funkcjonujących w grupach kapitałowych i współpracujących z podmiotami zagranicznymi to właśnie podatek u źródła stał się jednym z najbardziej problematycznych obszarów podatkowych.
Zapraszamy na dwa bezpłatne spotkania pod hasłem „WHT on-line”, których tematyka będzie poświęcona praktycznym aspektom podatku u źródła.
Oto planowana tematyka spotkań w formule online:
Spotkanie I: WHT w praktyce cz. I
- Co to jest podatek u źródła?
- Kiedy należy zając się podatkiem u źródła?
- Płatności transgraniczne niepodlegające WHT.
- Jakie są etapy analizy WHT?
- Analiza WHT - od czego zacząć, a na czym skończyć?
- Pytania i odpowiedzi - w trakcie sesji Q&A odpowiemy na pytania uczestników.
Termin: 22 października 2020 r. o godz. 10:00
Rejestracja: Zapisz się już teraz!
Spotkanie II: WHT w praktyce cz. II
- Czym jest należyta staranność?
- Analiza orzecznictwa i decyzji Ministerstwa Finansów.
- Narzędzia do analizy WHT.
- Planowane zmiany w prawie.
- Analiza WHT - od czego zacząć, a na czym skończyć?
- Pytania i odpowiedzi - w trakcie sesji Q&A odpowiemy na pytania uczestników.
Termin: 5 listopada 2020 r. o godz. 10:00
Rejestracja: Zapisz się już teraz!
Szkolenia poprowadzą Izabela Ścierska-Kulma – doradca podatkowy, Senior Manager oraz Michał Hryszko – radca prawny, Manager, z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Enodo Advisors. Spotkania zostały objęte patronatem portalu eGospodarka.pl oraz Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.
Podczas spotkań podatkowych będzie okazja do zadawania własnych pytań!
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
