

20.07.2020 SLIM VAT: prosty, nowoczesny i dostosowany do lokalnej specyfiki
Odchudzenie podatku VAT ma uprościć i unowocześnić ten podatek w czterech obszarach. Resort finansów obiecuje proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym oraz korzyści finansowe

Projekt zmian w VAT zakładający ułatwienia dla małych firm ma zostać opracowany jeszcze w tym roku. Skróci czas poświęcany na wywiązywanie się z obowiązków podatkowych i ma pomóc biznesowi w radzeniu sobie z kryzysem wywołanym COVID-19. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów: „SLIM VAT to akronim utworzony ze słów simple, local and modern. Oznacza podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje. Jest to też podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych i e-usług administracji łączy się ze zmniejszaniem obowiązków ciążących na podatnikach.”
Główne założenia SLIM VAT:
- Proste fakturowanie
Resort finansów chce zrezygnować z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej (in minus) przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Poza tym w ustawie o VAT mają pojawić się przepisy wskazujące sposób rozliczenia faktur korygujących in plus (zwiększających podstawę opodatkowania). Rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży). Dotychczas podatnicy bazowali w tej kwestii tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie.
- Ułatwienia dla eksporterów
Dostosowanie przepisów do realiów biznesowych i rozwiązanie problemu dostaw długoterminowych ma nastąpić dzięki wydłużeniu z 2 do 6 miesięcy terminu wywozu towarów przy którym można zastosować stawkę 0% od zaliczki w eksporcie towarów.
- Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym
Po zmianie przepisów podatnicy będą mogli ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT lub CIT.
- Korzyści finansowe
Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy. Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech – a nie jak dotychczas trzech – miesięcy, bez konieczności korygowania deklaracji.
Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży. Zmiana oznacza likwidację zakazu odliczenia dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży.
Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości. Górna granica wydatków na jednorazowe prezenty małej wartości wzrośnie z 10 zł do 20 zł.
Projekt SLIM VAT jest po konsultacjach wewnętrznych w Ministerstwie Finansów, zmiany w przepisach mają być uchwalone jeszcze w tym roku a nowe rozwiązania zaczną obowiązywać w pierwszych miesiącach 2021 r.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
