

10.07.2020 Termin na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych upływa już w poniedziałek
Przypominamy, że termin na zgłoszenie informacji o beneficjencie rzeczywistym do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (dalej: ”CRBR”) upływa 13 lipca 2020 r. Przesunięcie terminu zgłoszenia do CRBR (pierwotny termin upływał 13 kwietnia 2020 r.) było jedną z propozycji rozwiązań Ministerstwa Finansów zawartych w pakiecie działań tarczy antykryzysowej 1.0, jednak także przesunięty termin zbliża się już ku końcowi.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: ”AML”), uruchomiony został Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Nowe przepisy nakładają na niektóre Spółki obowiązek zgłaszania do tego rejestru informacji o beneficjentach rzeczywistych w spółce.
Co do zasady beneficjentami rzeczywistymi są osoby, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.
Spółkami obowiązanymi do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych są:
- spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek publicznych);
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółki komandytowo-akcyjne;
- spółki komandytowe;
- spółki jawne.
Osoby uprawnione do reprezentacji spółki (zarząd w przypadku spółek kapitałowych; wspólnicy uprawnieni do reprezentacji w przypadku spółek osobowych) mają obowiązek zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR w terminie:
- do 13 lipca 2020 r. (pierwotnie do 13 kwietnia 2020 r.) w przypadku spółek, które zostały wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie przepisów, tj. przed dniem 13 października 2019 roku;
- 7 dni roboczych od dokonania wpisu w KRS w przypadku spółek wpisanych do KRS po dniu 13 października 2019 roku.
Informacje podlegające zgłoszeniu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych obejmują w szczególności dane identyfikacyjne spółki a także beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania.
Kary pieniężne dla obowiązanych spółek za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia informacji o beneficjencie rzeczywistym we wskazanym terminie wynoszą do 1 000 000 zł. Należy podkreślić, że jest to sankcja administracyjna, a nie grzywna karnoskarbowa. Oznacza to, że w tym przypadku nie będzie miała zastosowanie instytucja czynnego żalu.
Autor: Benedykt Rubak
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
