

19.02.2020 Wytyczne OECD dla transakcji finansowych
W dniu 11 lutego 2020 r. zostały opublikowane Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych dla transakcji finansowych. Publikacja raportu, poświęconego jednemu z trudniejszych obszarów w zakresie cen transferowych, była poprzedzona intensywną debatą i długo wyczekiwana przez administrację skarbową oraz przedsiębiorców.

Wytyczne mają na celu wypracowanie względnie jednolitego podejścia do kwestii cen transferowych w ramach transakcji finansowych. Zasady ogólne mają być uspójnione, lecz zarazem poszczególne jurysdykcje mają zachować swobodę w kwestiach szczegółowych, np. zakresie podejścia do struktury kapitału czy reguł odliczania odsetek zgodnie z przepisami krajowymi.
Wytyczne OECD poruszają kwestie istoty i właściwego zdefiniowania kontrolowanych transakcji finansowych oraz ich wyceny. Identyfikacja transakcji i jej wycena powinny opierać się na substancji biznesowej oraz analizie ekonomicznej i funkcjonalnej. Raport porządkuje zagadnienia dotyczące następujących kontrolowanych transakcji:
- pożyczek wewnątrzgrupowych,
- funkcji skarbowych,
- cash pooling’u,
- gwarancji oraz poręczeń,
- transakcji hedgingowych,
- ubezpieczeń grupowych.
Wytyczne określają między innymi szereg czynników umożliwiających stwierdzenie, czy dana transakcja finansowa zostałaby zawarta w porównywalnych warunkach przez podmioty niepowiązane, jak również wpływ, jaki przynależność podmiotu do grupy kapitałowej może mieć na zawarcie transakcji. Wskazówki te zostały dodatkowo poparte licznymi przykładami.
Wytyczne zawarte w raporcie w pewnym zakresie stanowią uszczegółowienie zasad zawartych w Sekcji D.1 w Rozdziale I Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych z 2017 roku. Zostaną w całości uwzględnione w podstawowych Wytycznych OECD – w znaczącej większości w nowym Rozdziale X.
Raport dostępny jest pod linkiem: http://www.oecd.org/tax/beps/transfer-pricing-guidance-on-financial-transactions-inclusive-framework-on-beps-actions-4-8-10.pdf
Karolina Górniak
Pozostałe aktualności
Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Mniej luk i niejasności w mechanizmie split payment w projekcie SLIM VAT
28 października do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe[1] (znany jako SLIM VAT), który zawiera rozwiązania doprecyzowujące i uzupełniające mechanizm podzielonej płatności (MPP).

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”
Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących
Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA) – najnowsze statystyki
Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno statystyki dotyczące procedury zawierania uprzednich porozumień cenowych – APA.
