30.10.2020 Za nami pierwsze webinarium na temat WHT!

22 października odbyło się pierwsze seminarium online z naszego cyklu dotyczącego podatku u źródła. Wydarzenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem. Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujemy za aktywny udział!

Enodo

Zgodnie z planem skupiliśmy się na podstawach tego niezwykle obszernego zagadnienia. Przede wszystkim omówiliśmy, czym jest podatek u źródła i jaki jest zakres opodatkowania tym podatkiem. Nasza prezentacja miała także na celu wstępne zarysowanie analizy, którą polscy płatnicy powinni przeprowadzić przed wypłatą podatku. Szkolenie zakończyliśmy kilkoma praktycznymi przykładami transakcji, które w świetle najnowszej praktyki organów i sądów (często kontrowersyjnej), wymagają (lub nie wymagają), analizy pod kątem WHT.

W oparciu o pytania uczestników zauważyliśmy, że spore zainteresowanie budzi tematyka podatku u źródła w kontekście usług związanych z IT, czy zakupem oprogramowania. Na pewno wrócimy do tego zagadnienia w trakcie drugiego spotkania, planujemy także serię artykułów na ten temat. Wątpliwości uczestników dotyczyły też należytej staranności – o tym również powiemy podczas najbliższego szkolenia. Podzielimy się z Państwem naszymi praktycznymi doświadczeniami z zakresu gromadzenia dokumentacji i analizowania jej pod kątem stosowania preferencji w podatku u źródła.

Drugie webinarium odbędzie się 5 listopada, o godzinie 10:00. Gorąco zachęcamy Państwa do udziału.

Spotkanie II: WHT w praktyce cz. II

  • Czym jest należyta staranność?
  • Analiza orzecznictwa i decyzji Ministerstwa Finansów.
  • Narzędzia do analizy WHT.
  • Planowane zmiany w prawie.
  • Analiza WHT – od czego zacząć, a na czym skończyć?
  • Pytania i odpowiedzi – w trakcie sesji Q&A odpowiemy na pytania uczestników.

Termin: 5 listopada 2020 r. o godz. 10:00

RejestracjaZapisz się już teraz!

Podczas spotkania będzie okazja do zadawania własnych pytań!

Szkolenia poprowadzą Izabela Ścierska-Kulma – doradca podatkowy, Senior Manager oraz Michał Hryszko – radca prawny, Manager, z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Enodo Advisors. Spotkania zostały objęte patronatem portalu eGospodarka.pl, Infor oraz PZP Ochrona.

Pozostałe aktualności

27.05.2021

Webinarium: VAT a kary umowne i odszkodowania w branży budowlanej

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie poświęcone tematyce opodatkowania VAT-em kar umownych i odszkodowań w branży budowlanej. Z naszych obserwacji wynika, że zagadnienie to budzi wiele wątpliwości i praktycznych problemów, dlatego w trakcie spotkania omówimy nie tylko aspekty prawne, ale przede wszystkim skoncentrujemy się praktycznych przypadkach.

Enodo
04.05.2021

Komu opłaca się pozostanie w spółce komandytowej – cz. 2

Objęcie spółki komandytowej opodatkowaniem CIT spowodowało ożywiony ruch na rynku restrukturyzacji spółek komandytowych (o zmianach pisaliśmy w I cz. artykułu). Wielu wspólników z obawy przed podwójnym opodatkowaniem zysków wypracowanych przez spółkę, stara się zrestrukturyzować swoją działalność. Są jednak i tacy, dla których optymalnym rozwiązaniem może okazać się kontynuacja działalności w dotychczasowej formie.

Enodo
08.04.2021

Webinarium: STRATEGIA PODATKOWA 2021. Jak się przygotować?

Serdecznie zapraszamy na webinarium poświęcone sporządzaniu i publikowaniu informacji o realizowanej strategii podatkowej. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia br. nałożyły na dużych podatników obowiązek raportowania, i to już za ubiegły, tj. 2020 rok.

Enodo
25.02.2021

Ceny transferowe, cz. 2 – rozliczenia za 2021 r.

W poprzednim artykule wskazaliśmy na co zwrócić uwagę w kontekście rozliczeń z podmiotami powiązanymi, dotyczących ubiegłego roku. W tej części przybliżamy najważniejsze zmiany w przepisach z zakresu cen transferowych, które weszły w życie w styczniu 2021 r.

Enodo
03.11.2020

Konfiskata prewencyjna: udowodnij własną „niewinność”

Jak wynika z pierwszej części artykułu o konfiskacie prewencyjnej, planowane rozwiązanie z jednej strony wpisuje się w pewien trend zmian w przepisach karnych i karno-skarbowych, stanowiąc niejako domknięcie systemu konfiskaty. Z drugiej strony, ten nowy instrument mający  przeciwdziałać ukrywaniu majątku pochodzącego z przestępstwa, może zawierać rozwiązania, które będą trudne do pogodzenia z podstawowymi zasadami praworządności oraz standardami ochrony podstawowych praw i wolności konstytucyjnych jednostki.

Enodo
23.10.2020

SLIM VAT: nowe zasady ujmowania faktur korygujących

Jednym z rozwiązań upraszczających rozliczenia VAT w projekcie SLIM VAT[1] jest zmiana zasad ujmowania faktur korygujących zmniejszających oraz wprowadzenie do ustawy zasad ujmowania korekt zwiększających.

Enodo