
Minister Finansów wyjaśnił, w jakim zakresie powinien być stosowany, art. 12 ust. 2a ustawy o PIT, który określa wartości nieodpłatnego świadczenia pracownika z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych.
W interpretacji ogólnej wskazano, że w ramach zryczałtowanego przychodu mieszczą się również ponoszone przez pracodawcę koszty, takie jak:
- ubezpieczenie,
- wymiana opon,
- bieżące naprawy,
- okresowe przeglądy, których poniesienie jest konieczne do tego, aby samochód był sprawny i mógł uczestniczyć w ruchu drogowym.
Natomiast wydatki na opłaty parkingowe czy przejazdy autostradą nie mogą być, zdaniem MF, objęte kwotą ryczałtu.
Jak określa się wartość nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych?
Interpretowany przez MF przepis obowiązuje od 2015 r. i w znacznym stopniu upraszcza sposób określania tego nieodpłatnego świadczenia, poprzez wprowadzenie zryczałtowanej formy określenia jego wartości. Teraz wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości:
- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3
- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3
MF wskazał, że interpretacja tego przepisu, z której wynikałaby konieczność odrębnego ustalania wartości paliwa finansowanego przez pracodawcę w celu jego opodatkowania, przeczyłaby intencji ustawodawcy dotyczącej uproszczenia rozliczenia z tego tytułu i niweczyłaby sens zryczałtowanej formy określania przychodu.
W wydawanych przez Dyrektora KIS interpretacjach indywidualnych z poprzednich lat prezentowane było jednak odmienne stanowisko. Natomiast linia orzecznicza sądów administracyjnych kształtowała się w kierunku korzystnym dla podatników, zgodnie z którym finansowane przez pracodawcę koszty paliwa zawierają się w kwocie ryczałtu. Wydanie interpretacji ogólnej ostatecznie rozwieje wątpliwości w tej kwestii.
[1] Interpretacja ogólna przepisów prawa podatkowego z dnia 11 września nr DD3.8201.1.2020 (Dz. Urz. Min. Fin. z 2020 r., poz. 108).
Izabela Ścierska-Kulma, doradca podatkowy, Senior Manager w ENODO Advisors. Specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym, szczególnie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Jest autorką artykułów i publikacji, a także prelegentką na szkoleniach i konferencjach o tematyce podatkowej.
Szczepan Ekstowicz, Analyst w ENODO Advisors.